Czy pole elektromagnetyczne może wpływać na naszą pamięć?

Artykuł

Kilka dni temu polskie media obiegła informacja o negatywnym oddziaływaniu pola elektromagnetycznego na funkcje poznawcze, szczególnie na pamięć u nastolatków. Jednym z portali, który postanowił podjąć temat był Newsweek.pl, zachęcając do zapoznania się z publikacją poprzez sensacyjny tytuł Promieniowanie z telefonów negatywnie wpływa na naszą pamięć. Podstawą tej notatki jest informacja, zapowiadająca artykuł zespołu badaczy szwajcarskich Mobile phone radiation may affect memory performance in adolescents, study finds, zamieszczona również w Internecie, 19 lipca br.

zobacz więcej

FAQ

Fakty i mity

Tu znajdują się odpowiedzi na najczęściej padające pytania.

Ulotka – fakty i mity o PEM

Grafiki

Reklama

Technologia 6G – niedaleka przyszłość?

Artykuł

Technologia 5G jest wciąż w powijakach, a jej zastosowanie w Polsce jest mocno wątpliwe ze względu na restrykcyjność ograniczeń narzuconych na wielkość pola elektromagnetycznego. Mimo to, publicysta IEEE Spectrum, Michael Koziol, przygotował artykuł Nigdy nie jest za wcześnie myśleć o 6G (It’s Never Too Early to Think About 6G). Zespół międzyuniwersytecki rozpoczął realizację projektu ComSenTer, mającego przybliżyć ideę systemu 6G, jego założenia i trudności. Mają one wskazać jak system 6G mógłby wyglądać przy głównej jego właściwości polegającej na znacznym zwiększeniu częstotliwości pola elektromagnetycznego.

Nie jest jasnym jakie powinno być 6G – mówi Sundeep Rangan, dyrektor NYU  Wireless, jednego z centrów badawczych, uczestniczących w ComSenTer, ale jeśli realizacja tego systemu polegać będzie na zwiększaniu częstotliwości transmisji to badanie tego powinno rozpocząć się już teraz”. Rangan dodaje, że nie dojrzeliśmy jeszcze do tego, żeby powiedzieć, że to co teraz spostrzegamy będzie na pewno częścią 6G. Podkreśla, że to nad czym obecnie pracujemy to podstawowe badania w tym obszarze.

zobacz więcej

link do grafiki

Obszary zgodności z limitami w pobliżu anten telefonii komórkowej

Grafiki

link do grafiki

Co to jest pole elektromagnetyczne?

Grafiki

Historia unormowania w obszarze pola elektromagnetycznego w Polsce i na świecie

Wideo