Czy telefony komórkowe zakłócają pracę wszczepionych stymulatorów serca?

W mediach nie brakuje publikacji na temat negatywnego wpływu urządzeń elektronicznych na kardioimplanty. Najświeższy przykład to artykuł Przez komórkę mogłem stracić życie, który pod koniec lutego br. został opublikowany na stronie internetowej Faktu. Opisuje historię 86-letniego Pawła Gołdyna z wszczepionym stymulatorem (popularnie zwanym „rozrusznikiem”) serca. Po zakupie telefonu komórkowego, pan Paweł Gołdyn poczuł się na tyle źle (zawroty głowy, skoki ciśnienia), że zdecydował się na wizytę u lekarza, który stwierdził, że przyczyną kłopotów zdrowotnych jego pacjenta jest nabyty właśnie telefon.

zobacz więcej

Czy telefony komórkowe są bezpieczne?

Szukanie odpowiedzi na to pytanie jest przedmiotem badań prowadzonych przez ostatnie dziesięciolecia. Choć coraz bardziej utrwala się wiedza o bezpiecznym użytkowaniu telefonów komórkowych, to wśród wielu osób wciąż panują obawy i niepokoje. Próbą odpowiedzi na nie są dwa raporty opublikowane na początku lutego br., zawierające wyniki ponad dziesięcioletnich badań, wykonywanych pod egidą amerykańskiego Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym.

zobacz więcej

Telefonia komórkowa i PEM, a zdrowie ludzi – krytyczne omówienie publikacji w mediach

Doniesienia medialne o zagrożeniach wywołanych przebywaniem w polu elektromagnetycznym są odpowiedzialne w dużym stopniu za tworzenie złej atmosfery i emocji, związanych ze współczesnymi technologiami telekomunikacyjnymi, teleinformatycznymi, a także infrastrukturę elektroenergetyczną.

Atrakcyjność przekazów mass-mediów powoduje, że ulegają jej również instytucje normotwórcze i prawodawcze. Ikoną tej propagandy jest tytuł artykułu zamieszczonego w prasie brytyjskiej – Niebezpieczeństwo: telefony komórkowe mogą „ugotować” – obrazuje je przedstawione poniżej zdjęcie. Dowodem eksperymentalnym jest stanowisko  do gotowanie jajka za pomocą energii elektromagnetycznej emitowanej przez dwa telefony komórkowe.

zobacz więcej

Korzystanie z telefonów komórkowych przez młodych Japończyków, a choroby mózgu

Autorzy Bioelectromagnetics postanowili sprawdzić związek między korzystaniem z telefonów komórkowych przez młodzież w Japonii, a zachorowalnością na choroby nowotworowe mózgu. Problem wieku jest często podnoszony w dyskusjach na temat braku lub pojawiania się takiego wpływu, a Japonia zapewnia wysoką dostępność telefonii komórkowej.

zobacz więcej

zobacz więcej