Technologia 6G – niedaleka przyszłość?

Technologia 5G jest wciąż w powijakach, a jej zastosowanie w Polsce jest mocno wątpliwe ze względu na restrykcyjność ograniczeń narzuconych na wielkość pola elektromagnetycznego. Mimo to, publicysta IEEE Spectrum, Michael Koziol, przygotował artykuł Nigdy nie jest za wcześnie myśleć o 6G (It’s Never Too Early to Think About 6G). Zespół międzyuniwersytecki rozpoczął realizację projektu ComSenTer, mającego przybliżyć ideę systemu 6G, jego założenia i trudności. Mają one wskazać jak system 6G mógłby wyglądać przy głównej jego właściwości polegającej na znacznym zwiększeniu częstotliwości pola elektromagnetycznego.

Nie jest jasnym jakie powinno być 6G – mówi Sundeep Rangan, dyrektor NYU  Wireless, jednego z centrów badawczych, uczestniczących w ComSenTer, ale jeśli realizacja tego systemu polegać będzie na zwiększaniu częstotliwości transmisji to badanie tego powinno rozpocząć się już teraz”. Rangan dodaje, że nie dojrzeliśmy jeszcze do tego, żeby powiedzieć, że to co teraz spostrzegamy będzie na pewno częścią 6G. Podkreśla, że to nad czym obecnie pracujemy to podstawowe badania w tym obszarze.

zobacz więcej

Elektrosmog – w pogoni za sensacyjnymi nagłówkami

W środkach masowego przekazu pojawiają się określenia o dużym ładunku  emocjonalnym, mające na celu rozstrzygnięcie jakiegoś sporu czy dyskusji jeszcze przed jej rozpoczęciem. Można przytaczać mnóstwo takich przykładów, szczególnie światopoglądowych i etycznych. Skupmy się jednak na dyskusji dotyczącej nieszkodliwości, bądź szkodliwości, pola elektromagnetycznego (PEM), generowanego przez nadajniki telefonii komórkowej. Zarówno te w skali makro (anteny bazowe), jak i mikro (telefony komórkowe).

zobacz więcej

Pole elektromagnetyczne – szansa czy zagrożenie? Zaproszenie na seminarium prof. Andrzeja Krawczyka

Redakcja elektrofakty.pl oraz Polska Akademia Nauk Stacja Naukowa w Paryżu serdecznie zapraszają do stolicy Francji na seminarium prof. Andrzeja Krawczyka. Seminarium Pole elektromagnetyczne – szansa czy zagrożenie? odbędzie się 23 maja br. o godzinie 19.

Badania Ramazzini Institute wykazują, że promieniowanie stacji bazowych nie zwiększa ryzyka zachorowania na nerwiaka osłonkowego i glejaka

Autor publikacji: Dariusz Leszczyński

22 marca br. w czasopiśmie Environmental Research ukazał się artykuł: „Raport z badań nad guzami mózgu i serca u szczurów Sprague’a-Dawleya wystawionych od okresu prenatalnego do naturalnej śmierci na pole elektromagnetyczne o pochodzące od telefonii komórkowej odzwierciedlające emisję promieniowania stacji bazowej GSM o częstotliwości 1,8 GHz” (Falcioni et al.), którego głównym autorem jest Fiorella Belpoggi, dyrektor ds. badań w Instytucie Ramazziniego we Włoszech. Badanie to zostało słusznie ogłoszone największym dotychczas eksperymentem na zwierzętach, badającym wpływ promieniowania emitowanego przez stację bazową telefonii komórkowej na szczury.

zobacz więcej

zobacz więcej